2017 devam filmlerinin rekor yılı olacak

Kış aylarının gelmesiyle birlikte iyiden iyiye hareketlenen vizyon gündemi, tüm yıl boyunca d

2017 devam filmlerinin rekor yılı olacak

Kış aylarının gelmesiyle birlikte iyiden iyiye hareketlenen vizyon gündemi, tüm yıl boyunca da hayli hareketli olacağa benziyor. Sinemia Özel Sinema Kulübü'nün öngörülerine göre bu yıl, Recep İvedik 5 ile Hızlı ve Öfkeli 8 seyirci rekoru kıracak, sadece iki filmin toplam gişesinin 10 milyonun üzerinde olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Çok sevilen diğer devam filmlerinin de vizyona girmesiyle, 2017 gişede rekor yılı olacak.

2017 devam filmlerinin rekor yılı olacak

Sinemia'nın, üyelerinin sinemaya gitme alışkanlıkları, Sinemia uygulamasındaki trendler ve gişe verilerine dayandırdığı öngörülerine göre, bu yıl devam filmlerinin yılı olacak. Hem yerli hem yabancı yapımlarda üst üste rekorlar kırılacak. Yılsonunda beyazperdenin zirvesinde göreceğimiz filmler ise Recep İvedik 5 ile Hızlı ve Öfkeli 8 olacak.

Türkiye'de bugüne kadar en çok seyirciye ulaşan film olma rekorunu elinde bulunduran Recep İvedik 4, bu unvanı serinin 5'inci filmine bırakacak gibi görünüyor. Şubat ayında vizyona giren filmin, 2014'teki 7 milyon 300 bin seyirci sayısının ve 72 milyon hasılatın üstüne çıkması bekleniyor.

Yabancı filmlerdeki seyirci rekoru ise, yine Hızlı ve Öfkeli serisinden gelecek. Daha önce 7'inci filmi ile bu rekoru kıran yapım, geçen sefer 800 bine yaklaşan seyirci sayısını ve 32 milyon TL'nin üzerindeki hasılatını aşacak.

Yapımcılardan rekor stratejisi

Sinemia Kurucusu Rıfat Oğuz öngörüleriyle ilgili, "İki film de bir önceki sefer rekor kırdıkları zamanla paralel biçimde, yılın aynı aylarında vizyon giriyor. Recep İvedik 5, Şubat ayında izleyiciyle buluştu. Hızlı ve Öfkeli 8 ise Nisan ayında beyazperdede olacak. Yapımcıların bu ayları belirlerken yine stratejik davrandıkları anlaşılıyor" diyor.

Seyir sayısı rekor görecek

2017 yılında bu iki filmin yanı sıra, Çalgı Çengi İkimiz, Hep yek 2, Wolverine 3, Karayip Korsanları, Spider Man: Home Coming, Star Wars Episode 8 gibi yerli ve yabancı çok sayıda gişe garantisi yüksek devam filmi vizyona giriyor. Bu nedenle 2014'ten bu yana aynı seviyede kalan sinema seyir sayısının yeni bir rekor göreceğine kesin gözüyle bakılıyor.

491
Tarih: 03.02.2017
Yorum Yaz