Çekmeköy Belediyesi Uluslararası Kısa Film Yarışması başlıyor

Çekmeköy Belediyesi Uluslararası Kısa Film Yarışması başlıyor

Çekmeköy Belediyesi Uluslararası Kısa Film Yarışması başlıyor

"Biz O'nu Çok Sevdik" konseptiyle yapılacak "Çekmeköy Belediyesi Uluslararası Kısa Film Yarışması"nda, "Merhamet ve Adalet" temalı kısa filmler yarışacak. Ayrıntılar haberimizde

Çekmeköy Belediyesi Uluslararası Kısa Film Yarışması başlıyor

"Biz O'nu Çok Sevdik" konseptiyle yapılacak "Çekmeköy Belediyesi Uluslararası Kısa Film Yarışması"nda, "Merhamet ve Adalet" temalı kısa filmler yarışacak.

Grand Cevahir Hotel'deki tanıtım toplantısına katılan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüzde merhamete ve adalete çok fazla ihtiyaç duyulduğunu belirterek, "İslam aleminin birçok coğrafyasında gözyaşı olduğu bir ortamda, uluslararası, yaş ve eğitim sınırı olmayan, sinemayı seven herkesin katılabileceği bir yarışma organize edelim istedik. Mayıs ayı içerisinde de Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla finalini yapmayı hedefliyoruz. İnşallah bu noktada bir nebze olsun böyle bir güzelliğe vesile oluruz" diye konuştu.

Jüri üyelerinden yapımcı ve yönetmen Osman Sınav da organizasyonun mükemmel olduğunu ifade ederek, "Bu organizasyonu yapan, organize eden, organizasyonda emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Bu fikre ne kadar önem verdiklerini de bize gösteriyor" dedi.

"Dünyada, Müslümanlıkla ve İslam'la ilgili çok kötü tasavvurlar var"

Yarışma jürisinde bulunan, "Muhammed" filminin yönetmeni Mecid Mecidi de Hazreti Muhammed'le ilgili yapılan bu tarz çalışmaları çok önemsediğini dile getirdi.

Özellikle İslam dünyası ele alındığında, Hazreti Muhammed ve İstanbul'un tarihiyle ilgili ciddi çalışmaların olmadığına vurgu yapan Mecidi, şunları kaydetti: 

"Bugün dünyada, Müslümanlıkla ve İslam'la ilgili çok kötü tasavvurlar var. (İslam ve Müslümanlık) Şiddetle, terörle nitelendiriliyor ve algılanıyor. Bunun yeniden ele alınması ve düzeltilmesi gerekiyor. Bu anlamda, sanat büyük imkanlar sunuyor. Üzülerek söylemek istiyorum, bugün İslam'ı terörle ve şiddetle ortaya koyanlar, hakiki İslam'dan hiçbir şekilde haberdar değiller ve hakiki İslam'ın gerçekliğini bilmiyorlar. İnanıyorum ki bu tarz çalışmalar, eksik ve yanlış olan düşünceleri ciddi anlamda yeniden tartışmaya açacak." 

Çekmeköy Belediyesi Uluslararası Kısa Film Yarışması

Hazreti Muhammed'in örnek hayatından yola çıkılarak düzenlenen yarışmaya, amatör ya da profesyonel olarak, sinemaya gönül vermiş herkes katılabilecek.

Yarışmaya 8 Nisan 2016'ya kadar başvuru yapanlar arasından seçilecek filmler, İranlı Mecid Mecidi, yönetmen Osman Sınav, şair ve yönetmen Faysal Soysal, sanat eleştirmeni Hasan Ali Yıldırım, oyuncu Mehmet Özgür, Bosnalı görüntü yönetmeni Şahin Sisic ve Filistinli yönetmen Hani Ebu Esad'ın yer aldığı jüri tarafından değerlendirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin desteklediği yarışmanın ödül töreni, 12 Mayıs 2016'da Cemal Reşit Rey Kongre Merkezi'nde yapılacak.

Yarışmada birinci olan filmin sahibine 30 bin, ikinciye 20 bin, üçüncüye ise 15 bin liralık ödül verilecek.

1414
Tarih: 11.12.2015
Yorum Yaz