“Geleceğin Sineması” Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu

“Geleceğin Sineması” Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu!

“Geleceğin Sineması” Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu!

Bu yıl 13.sü düzenlenen “Geleceğin Sineması” Kısa Film Yarışması'nın ödül töreni gerçekleşti.

“Geleceğin Sineması” Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu!

TÜRSAK Vakfı tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde ve Beyoğlu Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl 13.sü düzenlenen “Geleceğin Sineması” kısa film yarışmasında en iyi 3 kısa film belli oldu. Dün akşam Pera Palas Hotel’de gerçekleşen “13. Geleceğin Sineması Ödül Töreni”nin sunuculuğunu ise genç oyuncu Fulya Zenginer üstlendi.

Yarışmada her yıl, sinema dünyasından senarist, yönetmen, yazar, yapımcı, akademisyen ve oyunculardan oluşan Ön ve Ana Jüri olmak üzere iki jüri değerlendirmede bulunuyor. Bu yıl “Kısa Kısa Beyoğlu” temalı 86 tane kısa film projesinin başvuruda bulunduğu yarışmada; ön jüride Muzaffer Hiçdurmaz, Doğa Can Anafarta, Adnan Ekinci, Ali Tanrıverdi ve Alper Çağlayan; Ana jüride ise Burçak Evren, Sevinç Baloğlu, Semir Aslanyürek, Hilmi Etikan, Hatice Aslan, Timur Savcı, Gökhan Mutlay, Selçuk Yavuzkanat, Ahu Türkpençe, Cem Altınsaray ve Deniz Doğan yer aldı.

2

Ödül töreninde, kısa filmlerinin çekimlerini tamamlayan 20 sinema-TV bölümü öğrencisine katılım plaketleri ve ilk 3’e giren isimlere ödülleri takdim edildi. Yarışmada Ömer Ferhat Özmen’in “Beyoğlu Sineması” adlı filmi birinci, Alper Kızılboğa’nın “Cumartesi Düşü” adlı filmi ikinci, Ayşen Öztekin’in “Pasaj Pasaj Beyoğlu” adlı filmi ise üçüncü oldu. Törende ayrıca Benjamin Cleary’nin yönetmenliğini üstlendiği 2016 Oscar ödüllü kısa film “Stutterer” (Kekeme) filmi ve yarışmanın birincisi “Beyoğlu Sineması” adlı film gösterildi. 20 senaryo, film yapım desteği olarak para ödülü kazandı. En iyi seçilen ilk 3 proje ise para ödülünün yanı sıra sponsor kurumlar Fono Film’den kurgu ve Linka’dan kamera desteği aldı.

Ahu Türkpençe, “TÜRSAK Vakfı’nın yıllardır gençlere verdiği destek inanılmaz. Benim için yerleri çok özel. Çok da özel bir şey yapıyorlar ve umarım daha uzun yıllar devam ederler.” dedi. Ana jüride yer alan bir diğer isim Hatice Aslan kısa filmler hakkında, “Benim için kısa filmlerin yeri çok ayrı. Bu yıl 2 tane kısa film yaptım. Benim için uzun metrajlı filmden hiçbir önem farkı olamaz. Hatta daha da zor bir iş olduğunu düşünüyorum. Kısa zamanda çok şey anlatmak gerekiyor. O açıdan bu festival de çok önemli benim için. Bu yıl jüride olmaktan onur ve mutluluk duydum.” dedi. Emektar sinemacı, yazar ve gazeteci Burçak Evren ise “Çok yenilikçi ve önemli bir konseptle ilerliyor bu festival, bu nedenle çok önemli. Bazen iyi senaryolar, bazen kötü senaryolar şaşırttı bu süreçte filme çekme aşamasına geldiğinde bizi. Sinemanın güzelliği de burada. Şimdilik gençlerin senaryo formatında senaryo yazmaya üşendiğini görüyorum fakat ileride düzeleceğine inanıyorum bu durumun. Ortak karardan da memnunum” şeklinde konuştu.

3

Gelecekte “Türk Sineması”nın dünyada kendinden söz ettirebilmesi için öğrencilerin desteklenmesinin önemine inanan TÜRSAK Vakfı; bu amaçla Geleceğin Sineması projesini hayata geçirdi. 13 yıldır başarıyla gerçekleştirilen yarışma, yarının sinemacılarının okullarında yaptıkları filmlere katkı sağlamayı hedefliyor.

tArksak

905
Tarih: 26.10.2016
Yorum Yaz