Onur Saylak bu sefer kamera arkasında

Onur Saylak bu sefer kamera arkasında

Onur Saylak bu sefer kamera arkasında

Ödüllü sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Onur Saylak ilk defa kısa film yönetmenliğiyle kamera arkasına geçti. Senaryosunu yazar Hakan Günday'ın kaleme aldığı, Doğu Akal'ın yönettiği, bir mülteci öyküsü ''Orman'' kısa film türünde

Onur Saylak bu sefer kamera arkasında

 

‘Sonbahar’ filmindeki etkileyici oyunculuğuyla hafızalara kazınan, bu filmle Yeşilçam Ödülleri'nde ve Siyad Ödülleri'nde en iyi erkek oyuncu seçilen Onur Saylak ile tiyatro yönetmeni Doğu Akal’ın ortak çalışması olan kısa metraj film ‘Orman’, bir mülteci öyküsü.

Daha önce televizyonlarda yayınlanan Gönülçelen dizisiyle arkadaşlıkları aşka dönüşen ve evlenip bir yuva kuran Onur Saylak ve Tuba Büyüküstün bu filmle yine bir araya geldi. Bu sefer Onur Saylak kamera arkasındayken eşi Tuba Büyüküstün ise başrol oyuncuları arasında yerini aldı. Filmde rol alan diğer oyuncular ise Selim Bayraktar, Muhammed Uzuner,Mustafa Uğurlu ve Mavi Mercan. Filmin senaryosunda üç imza var: Onur Saylak, Doğu Akal ve son romanı ‘Daha’da mülteci meselesini çarpıcı bir şekilde ele almış olan yazar Hakan Günday…

Festivallerde Orman filmi

Prömiyerini geçtiğimiz ağustosta New York’taki Newfilmmakers festivalinde yapan ‘Orman’ San Francisco (Festival of Globe) ve Adana’da (Altın Koza Film Festivali) da izleyiciyle buluştu. Görüntü yönetmenliğini Feza Çaldıran’ın üstlendiği ‘Orman’, Suriyeli bir zorunlu göçmenin İstanbul’daki bir gününü anlatıyor. Orman’ın yolculuğu Avustralya, Mısır, Kanada, Abu Dabi, İtalya, ABD, Tunus, BAE ve Fransa’daki çeşitli festivallerde devam ediyor. Bu hafta Avustralya’daki Dungog Film Festivali’nde gösterilmekte olan film ayrıca 6-14 Kasım’da Boston’da gerçekleşecek Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nda yarışacak. ‘Orman’ 9 Aralık’ta ise Strasbourg’ta gösterime girecek.

Suriyeli göçmenin İstanbul’daki bir günü...

‘Orman,’ ‘hiçliğin ormanı’ megakent İstanbul’un göbeğinde Suriye’deki savaştan kaçan Omar ve iki kızının yaşam mücadelesini getiriyor önümüze… Hayatta kalabilmek için her yolu deneyen Omar’ın yolu bir gün kendi güvenli surlarının içinde konforlu bir hayat yaşan Zeynep ve Dündar ile garip bir şekilde kesişir…

set_fotolari008 

Onur Saylak Kimdir?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nde okurken ayrılarak Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde okumaya devam etti. Bu arada üniversitenin İletişim Fakültesi Tiyatro Topluluğunda tiyatro yapmaya başladı. Amatör tiyatro oyunlarında yer aldı. Bundan sonra hayatının geri kalanını aktör olarak sürdürmeye karar verdi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden de ayrılarak Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nün imtihanlarını kazandı ve orada okumaya başladı. Bilkent Üniversitesi’nde eğitim gördüğü süre boyunca Ankara Devlet Tiyatrolarında Getto ve Üç Kuruşluk Opera oyunlarında, ve Bilkent Tiyatrosunda Nazım Hikmet’in Her Şeye Rağmen adlı oyunu da dahil birkaç tiyatro oyununda yer aldı. Ayrıca TED Koleji’nde tiyatro yönetmeni olarak da çalıştı. 2003 yılında TRT 2 televizyonunda “Hadi Gidelim” adlı 13 bölümlük bir gençlik programı sundu. 2010 yılında başrollerinde Tuba Büyüküstün ve Cansel Elçin'in bulunduğu “Gönülçelen” adlı dizide oynadı. Onur Saylak, 2013 yılında yönetmenliğini Zeynep Dadak ve Merve Kayan'ın yaptığı “Mavi Dalga” adlı sinema filminde Ayris Alptekin, Barış Hacıhan, Hazal Kaya ile birlikte oynadı. Bu film 50. Antalya Film Şenliğinde En iyi senaryo ve En iyi kurgu ödülünü aldı.

 

Onur Saylak, Fransa'da kendisi gibi oyuncu olan Tuba Büyüküstün ile evlendi. 19 Ocak 2012 tarihinde Toprak, Maya adlarında ikiz kızları oldu. 2015 yılının Ekim ayında yayınlanmaya başlayan "Hatırla Gönül" adlı dizide Onur Saylak, Engin Öztürk, Gökçe Bahadır ve Selen Öztürk birlikte rol aldı.

Ödülleri :
2009 - 41.Siyad Türk Sineması Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu (Sonbahar) 2009 - 2.Yeşilçam Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu (Sonbahar)

Filmleri ve Dizileri :
2015 - Hatırla Gönül (Tekin) (TV Dizisi)
2014 - Rüzgarın Hatıraları (Sinema Filmi)
2014 - Hayat Ağacı (Cengiz Kaya) (TV Dizisi)
2013 - Mavi Dalga (Fırat) (Sinema Filmi)
2012 - Ağır Roman Yeni Dünya (Janti) (TV Dizisi)
2011 - Sensiz Olmaz (Aydın) (TV Dizisi)
2010 - Gönülçelen (Levent) (TV Dizisi)
2009 - Ölü Yaprak Vuruşu (Rahim) (Sinema Filmi) 2009 - Nefes (Ateş) (TV Dizisi) (Ates)
2009 - Denizden Gelen (Halil Temel) (Sinema Filmi) 2008 - Güz Sancısı (Tüy Üfleyen Adam) (Sinema Filmi) 2007 - Sonbahar (Yusuf) (Sinema Filmi)
2007 - Kod Adı Kaos (Erkan Karaca) (TV Dizisi)
2007 - 2008 - Asi (Ziya) (TV Dizisi)
2006 - Kod Adı (Erkan Karaca) (TV Dizisi)
2006 - Hisarbuselik (Çetin) (TV Dizisi)
2005 - Ne Seninle Ne Sensiz (Batanay) (TV Dizisi) 2004 - Yabancı Damat (İhsan) (TV Dizisi)
2004 - Aşk Buraya Uğramıyor (TV Dizisi)
2000 - Bizim Evin Halleri (TV Dizisi)

1734
Tarih: 24.10.2015
Yorum Yaz