Oscar ödülleri sahiplerini buldu

Oscar ödülleri, Los Angelas'taki törenle sahiplerini buldu. Törende büyük bir hataya imza atı

Oscar ödülleri sahiplerini buldu

Oscar ödülleri, Los Angelas'taki törenle sahiplerini buldu. Törende büyük bir hataya imza atıldı. En iyi yabancı film ödülü ilk olarak La la land'a verildi, daha sonra asıl kazananın Moonlight olduğu açıklandı.

Oscar ödülleri sahiplerini buldu

ABD’nin Los Angeles kentindeki Dolby Theatre'da düzenlenen, komedyen Jimmy Kimmel’ın sunduğu törende, sinema dünyasının en prestijli ödülü “Oscar” sahiplerini buldu. Moonlight “En İyi Film” ödülünü alırken, “En İyi Yönetmen” ödülüne La La Land filminin yönetmeni Damien Chazelle layık görüldü. “En İyi Kadın Oyuncu”ödülünü Emma Stone, “En İyi Erkek Oyuncu”ödülünü ise Cassey Affleck kazandı. 'En İyi Film'in açıklanmasında ise tarihi bir hataya imza atıldı. Ödül yanlış filme verildi.

“En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” seçilen Mahershala Ali, bu dalda Oscar kazanan ilk Müslüman oyuncu olurken, Damien Chazelle de Oscar tarihinde ödül kazanan en genç yönetmen unvanını elde etti.

20 kez ile Oscar'a en çok aday gösterilen kadın oyuncu olan Meryl Streep ise daha önce 3 kez kazandığı ödüle bu yıl ulaşamadı.

'Siyahlar NASA'yı, beyazlar cazı kurtardı'

Kırmızı halı geçiş töreni sonrası Justin Timberlake’in “Can’t Stop the Feeling” performansı ile başlayan gecede sunucu Jimmy Kimmel esprileriyle törene renk katarken, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ı eleştiren yorumlarıyla da dikkati çekti. Kimmel, “Şu anda bu yayını dünyada milyonlarca insan canlı izliyor. Artık bizden nefret eden 225 ülkede izleniyoruz. Bu harika bir şey. Ülke şu anda bölünmüş vaziyette. Çok fazla tavsiye aldım. ‘İnsanları birleştirmen, insanları bir araya getirecek bir şeyler söylemen lazım’ dediler. Ben bunu yapamam. Bu salonda tek bir ‘Cesur Yürek’ var, o da bizi birleştirmeyecek. Başkan Trump’a teşekkür etmek istiyorum. Geçen sene Oscarlar ırkçı gibi gözüküyordu. Artık onun sayesinde böyle bir şey yok. Filmler için ne kadar harika bir yıl. Siyahiler Nasa’yı, beyazlar da cazı kurtardı. İlerleme dediğiniz budur işte” ifadelerini kullandı.

Trump'a tweet attı

Jimmy Kimmel, ödül töreninin başlamasından yaklaşık iki saat sonra tekrar Donald Trump’tan bahsederek, “2 saati geçti hala Donald Trump bize bir kere tweet atmamış. Endişelenmeye başlıyorum, iyi mi acaba” dedi ve tören sırasında Trump’a, “Uyanık mısın” şeklinde tweet attı. Kimmel daha sonra Donald Trump’a, “Meryl selam söylüyor” diye tweet gönderdi ve salonda kahkaha sesleri yükseldi. Bu tweetler kısa süre içerisinde binlerce kez retweet edildi.

Farhadi ödülü almaya gelmedi

“Yabancı Dilde En İyi Film” ödülünü İran yapımı “The Salesman” kazanırken, ABD Başkanı Donald Trump’ın Müslüman ülkerin vatandaşlarına uyguladığı vize yasağı nedeniyle Oscar törenine katılmama kararı alan İranlı yönetmen Ashgar Farhadi adına ödülü Anousheh Ansari aldı. Ödülü aldıktan sonra Farhadi’nin yazısını okuyacağını belirten Ansari, şunları söyledi:

“Bu değerli ödülü ikinci kez almak büyük bir onur. Bu gece sizlerle olmadığım için özür dilerim. Gelmeme sebebim, ülkemin insanlarına duyduğum saygı ve saygısıca davranılan diğer 6 ülkenin insanına olan saygım. Sinemacılar kameralarını ortak insani değerlere çevirebilir ve farklı ülkeler, uluslar ve dinlerle ilgili önyargıları yıkabilir. Empatiye her zaman olduğundan daha fazla ihtiyacımız var.”

Tarihi hata yapıldı

İlk olarak “En İyi Film” ödülünü La La Land’in kazandığı açıklanırken, film ekibi sahneye çıktı ve teşekkür konuşması yapıldı. Ancak bir süre sonra yanlışlık yapıldığı belirtilerek Moonlight’ın “En İyi Film Ödülü” kazandığı açıklandı. Büyük şok yaşayan La La Land ekibi, Oscar ödülünü sahneye gelen Moonlight ekibine teslime etti.

En İyi Film:

Moonlight

En İyi Yönetmen:

Damien Chazelle - La La Land

En İyi Erkek Oyuncu:

Cassey Affleck - Manchester By The Sea

En İyi Kadın Oyuncu:

Emma Stone - La La Land

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:

Mahershala Ali - Moonlight

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:

Viola Davis - Fences

En İyi Animasyon Filmi:

Zootopia

En İyi Özgün Senaryo:

Manchester by the Sea - Kenneth Lonergan

En İyi Uyarlama Senaryo:

Barry Jenkins & Tarell Alvin McCraney – Moonlight

Yabancı Dilde En İyi Film:

The Salesman (İran)

En İyi Belgesel Film:

O.J.: Made in America – Ezra Edelman ve Caroline Waterlow

En İyi Kısa Belgesel Film:

The White Helmets

En İyi Kısa Film:

Sing

En İyi Kısa Animasyon Filmi:

Piper

En İyi Film Müziği:

La La Land – Justin Hurwitz

En İyi Özgün Şarkı:

"City of Stars" - La La Land (Justin Hurwitz, Benj Pasek, Justin Paul)

En İyi Ses Kurgusu:

Arrival - Sylvain Bellemare

En İyi Ses Miksajı:

Hacksaw Ridge - Kevin O'Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie ve Peter Grace

En İyi Prodüksiyon Tasarımı:

La La Land – Sandy Reynolds-Wasco ve David Wasco

En İyi Sinematografi:

La La Land – Linus Sandgren

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı:

Suicide Squad – Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini ve Christopher Nelson

En İyi Kostüm Tasarımı:

Fantastic Beasts and Where to Find Them - Colleen Atwood

En İyi Film Kurgusu:

Hacksaw Ridge

En İyi Görsel Efekt:

The Jungle Book – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones ve Dan Lemmon

562
Tarih: 27.02.2017
Yorum Yaz