Tepebağ Çıkmazı

Tepebağ Çıkmazı

Tepebağ Çıkmazı

22.Altın Koza Film Festivali’nde yarışmaya katılan 63 senaryo arasından seçilerek en iyi senaryo dalında ödül alan kısa film: Tepebağ Çıkmazı hakkında

Tepebağ Çıkmazı

22.Altın Koza Film Festivali’nde ödül alan kısa film: Tepebağ Çıkmazı hakkında

22.Altın Koza Film Festivali’nde Adana konulu senaryo yarışmasına 63 senaryo başvurmuş. Erden Kıral, Füruzan, Abdurrahman Keskiner, Işıl Özgentürk ve Muzaffer İzgü’nün yer aldığı jüri “Tepebağ Çıkmazı” adlı senaryomuzu en iyi senaryo olarak seçti. Bu senaryoyu Ozan Sihay ve iletişim danışmanı Murat Harput’la beraber yazdık. Bu hikâye aslında birazda bizim hikâyemizdi. Tepebağ’da yaşayan üç gencin hikâyesi. Kısa film çekmeye çalışan, bir yandan da aileleriyle ve kentin dönüşümüyle çıkmaza giren üç genç. Hikâyede çözüm niteliği taşıyan birde kız arkadaşları var. Onun hikâyedeki en önemli görevi, bu üç gencin çıkmazda kalmış durumuna bir nevi katalizör olmak. Eski ahşap evlerin, taş sokakların, sıcacık yaşamların iç içe geçtiği bu mahallede, hikâyedeki karakterler kendi küçük hayallerinin ötesinde önemli bir gerçeklikle yüzleşmekteler; yaşam mücadelesi. 

Tepebağ mahallesi Adana evleri ile tarihi kent kimliğinin birleştiği nokta

Tepebağ mahallesi, ayakta kalabilmiş olan geleneksel Adana evleri ile tarihi kent kimliğinin önemli parçalarından birini oluşturmakta. Dar ve kıvrımlı taş sokaklar arasında serpilmiş iki katlı ahşap evlerden oluşan bir mahalle. O özlediğimiz mahalle kültürünün güzel bir örneği. Birbirleriyle selamlaşan esnafların, kapı önünde sohbet eden komşuların, sokak satıcılarının, ara sokakta bilye oynayan çocukların yer aldığı güneşin güzel doğduğu bir mahalle Tepebağ. 

Özellikle şehirlerin tarihi için kaçınılmaz bir tehlike olan kentsel dönüşüm projeleri, o kentin samimi yüzünü yok edip yerine çok katlı duygusuz, soğuk ve taş binalar oluşturmakta. Hikâyemizde temellenen nokta bu aslında. Türkiye’deki çoğu şehirde olduğu gibi bu durum, Adana içinde önemli bir sıkıntı. Adana’nın adeta kimliği olan sıcakkanlılığı ve samimiyeti, bu taş binalar arasında yavaş yavaş yok olmakta. Bunun farkına varamıyoruz. O özlem duyduğumuz mahalle kültürü yok oluyor. 

Bereketli topraklar diye nitelendirilen Adana hakkında şunu vurgulamamız gerekir; burası iklimiyle, toprak çeşitliliğiyle, deniziyle, dağıyla, ovasıyla, eski yapılarıyla, büyük şehir havası ve insanıyla komple bir film platosu aslında. Adana’nın geçmişten gelen kültürel ve üretken yapısı bize ışık tutmakta. Biz burada yaşayan, burada üreten ve burada başarılar almış bir ekibiz. Film yapmanın bir çerçevesi yoktur. Türkiye’nin, hatta dünyanın dört bir yanı, hikâyelerin hayata geçmesi için güzel mekânlarla dolu. Tepebağ Çıkmazı hikâyemizi imkânlar doğrultusunda Adana’da gerçekleştireceğiz. Ama daha sonraki hikâyelerimiz kimbilir hangi güzel şehirlere akacak. Yaşam her yer de farklı gibi gözükse de, mutluluklarımız, acılarımız, hedeflerimiz, yanılgılarımız, hatalarımız, iyiliklerimiz ve kötülüklerimiz aynı aslında. İşte sinemanın bütünleştirici ve farkındalık oluşturan gücü buradan geliyor.

tepebag cikmazi

987
Tarih: 18.12.2015
Yorum Yaz