Vatan hasreti yüzünden Hollywood'u bıraktı!

Vatan hasreti Hollywood'tan ağır bastı

Vatan hasreti Hollywood'tan ağır bastı

ABD'de oyunculuk eğitimi alan Seda Alpat birçok önemli projede yer aldı. Vatan hasreti ağır basınca, oradaki başarılı kariyerini bırakıp Türkiye’ye döndü. Alpat, “Ama yeteneklerime rağmen Türkiye’de hak ettiğim yere gelemedim” dedi.

Vatan hasreti Hollywood'tan ağır bastı

RÖPORTAJ: Nil SOYSAL

Audrey Hepburn'a benzerliği ile Amerikalı yönetmenlerin dikkatini çeken başarılı oyuncu Seda Alpat, 6 yıl yaşadığı Amerika'da vatan hasretine daha fazla dayanamadı. Aldığı film tekliflerini reddedip, yurda dönen oyuncu, Türkiye'de ise kendi değerinde iş bulamamaktan şikayetçi.

seda alpat

‘İYİ BİR İSTİKBAL VARDI…'

– Önce seni tanıyalım….

Ben 6 yıl Amerika'da yaşadım. Aslında iç mimari eğitimi için ABD'ye gitmiştim. Ama çocukluğumdan beri hep hayalim oyuncu olmaktı. O nedenle iç mimari eğitimimi alırken, bir yandan da New York Film Academy Los Angeles'ta oyunculuk eğitimi aldım. O süreçte akademiye gelen ABD'li yönetmenlerle tanıştım ve ciddi film teklifleri aldım. Hatta bazı filmlerde de oynadım. Aslında orada çok iyi bir istikbal vardı benim için. Ama ben Türkiye'ye dönmeyi tercih ettim ve vatanıma geri geldim.

seda alpat2

‘UZAKTA MUTLU OLUNMUYOR'

– Niye döndün?

Çünkü vatanımı özledim. Gurbettesiniz, yapayalnızsınız. Ne kadar başarılı olursanız olun, ailenizden, vatanınızdan uzakta mutlu olamıyorsunuz. Ben böyle hissettim ve bütün başarılarıma rağmen, kariyerime ülkemde devam etme kararı aldım.

– Neydi o başarıların?

Bir kere sendikalı oyuncu olmaya hak kazandım. Bu Amerika'da çok önemli bir şey. Bir sürü film ve dizi teklifleri aldım. Bazılarında oynadım. Mesela Rake dizinde Greg Kinnear ile cenaze sahnesinde oynadım. True Blood'ın final sahnesinde rol adım ve True Blood'un vampirlerinden biri de ben oldum. İronman setinde bulundum. Al Pacino ile aynı sette rol adım. Bunlar benim için müthiş güzel deneyimlerdi açıkçası.

seda alpat3

– Amerikalılar en çok neyini beğendi? Fiziğini mi, oyunculuğunu mu?

Benim en büyük avantajım Audrey Hepburn'a benzetilmem oldu. Orada Audrey Hepburn'un makyözlüğünü de yapmış olan dünyaca ünlü makyöz Peter Lamas ile tanıştım. Kendi kozmetik markası da olan Lamas, bugün bütün Hollywood ünlülerine hizmet eden bir isim. Beni Audrey Hepburn'a çok benzetti. Bu benzerlik de Amerika'da benim önümü açtı. Hatta Cadılar Bayramı'nda Audrey Hepburn kılığına girdim. Amerikalılar benimle fotoğraf çektirmek için adeta sıraya girdi. Daha sonra bir Hollywood davetinde Oscarlı aktör Matthew McConaughey ile tanıştım. Ondan da teklif aldım. Eğer orada kalsaydım, Hollywood'a gidebilirdim.

– Pişman mısın döndüğün için?

Pişmanım!.. Umduğumu bulamadım. Ben buraya vatan hasretiyle döndüm. Ama Amerika'da çok iyi bir eğitim aldım. Bu eğitimimle kendi ülkemde iyi projelerde bulunmak isterdim. Böyle bir fırsat bulamadım. Bir de anladım ki; Türkiye'de ne yaptığınız değil, kimi tanıdığınız çok önemli oluyor. Mütevazılık eskiden iyi, fakat şimdi rafa kaldırılmış durumda, bu avantaj değil, dezavantaj.

‘FAZLA AVRUPAİ KALDIM'

– Türkiye'ye döndüğünden beri hiç mi iş bulamadın?

Buldum… Birkaç dizide rol aldım. Ama bunlar beni tatmin eden projeler değil. Daha büyük hayallerim ve hedeflerim var. Açıkçası bu konuda biraz karamsarım şimdi. Ben mi Türkiye'ye uyamadım, yoksa başka bir nedeni var da ben mi bilmiyorum. Kiminle konuştuysam; çok fazla Avrupai göründüğümü söyledi. Bu da burada avantaj değil, dezavantaj oldu benim için. Eğitimime ve yeteneklerime rağmen, ben Türkiye'de hak ettiğim yere gelemedim.

‘GÜZEL İŞLER YAPMAK İSTERİM'

– Peki yeniden ABD'ye gitmeyi düşünüyor musun?

Eğer mecbur kalırsam dönerim! Ama gönlümde yatan kendi ülkemde yaşamak ve burada güzel işler yapmak. Ama yaşanan ekonomik kriz, iptal edilen projeler açıkçası benim de moralimi bozdu. Ben kendi ülkemde iyi işler yapmak için Amerika'da o eğitimi aldım. Umarım geri dönmek zorunda kalmam.

seda alpat4

– Peki senin kendine biçtiğin bir rol var mı? Mesela neyi oynamak istersin?

Romantik komedi bana çok uygun. Uzun metrajlı romantik komedi türü filmde harikalar yaratacağıma

eminim. Bunun yanında dönem dizilerinde rol almayı çok isterim.

ÜNLÜ YÖNETMENLERDEN TEKLİFLER ALDI…

Audrey Hepburn'e olan benzerliğiyle dikkat çeken Seda Alpat, ABD'de ünlü yönetmenlerden film teklifi aldığını söyledi.

524
Tarih: 31.01.2017
Yorum Yaz